Zeltsakne
1. augusts, 2017 pl. 21:56,
Nav komentāru


Raksts publicēts 2013. gada 10. jūnijā vietnē: https://dabasspeks.wordpress.com/tag/zeltsakne/
Zeltsakne jeb zelta sakne ir augs, kas ārstniecībā izmantots jau ļoti senos laikos. Vikingi to lietoja, lai iegūtu pieaugošu fizisko spēku un izturību, bet Vācijā to lietoja, lai izturētu ilgstošas galvassāpes. Svaigas zeltsaknes aromāt atgādina rožu smaržu, no tā arī iegūts latīniskais nosaukums rosea. Šī auga saknenis ir tradicionāla dāvana jaunajam pārim Altajā viņu kāzu dienā. Austrumu medicīnā to sauc par Tibetas žeņšeņu un pastāv uzskats, ka zeltsaknei ir spēcīgāka psihostimulējošā iedarbība par žeņšeņu.
Augs ir spēcīgs centrālās nervu sistēmas stimulators un paaugstina cilvēka organisma pretestību nelabvēlīgām iedarbībām. Auga sakne ir pazīstama kā līdzeklis, kas paaugstina cilvēka imunitāti un darba spējas, stimulē smadzeņu darbību, kā arī samazina nogurumu. Tautas medicīnā zeltsaknes uzlējums ir lietots pie cukura diabēta, anēmijas, aknu un kuņģa slimībām, zobu sāpēm, dzirdes traucējumiem, pie pārpūles un neirozēm.
Uzlējuma (tinktūras) pagatavošanai ņem 50g sausas saknes uz 0,5l degvīna un atstāj uz 2-3 nedēļām tumšā vietā. Lieto pa 10-12 pilieniem no rīta un pēcpusdienā 20-30 minūtes pirms ēšanas. Uz nakti lietot nevajadzētu, jo tam ir tonizējoša iedarbība. Uzlējumu ieteicams pagatavot no 3-4 gads veciem augiem. Cilvēkiem ar paaugstinātu arteriālo spiedienu ieteicams lietot krietni mazākas devas.Var pagatavot arī tējas un ūdens uzlējumus, kas lietojami līdzīgi kā kofeīnu saturoši dzērieni. Taču to nevajadzētu lietot katru dienu. Pagatavošanai nepieciešama 1 tējkarote saknes, ko aplej ar litru ūdens. Vāra 7-10 minūtes, nostādina 20-30 minūtes. Lieto 2-3 glāzes dienā, saldinot ar cukuru vai medu, garša ir nedaudz savelkoša. Tēja būs labs līdzeklis atveseļošanās periodā pēc smagām saslimšanām, ja ir nespēks un nogurums.
Ārīgi lieto skalojumiem brūču, čūlu, ādas slimību, skrufulozes, angīnas un zobu sāpju gadījumā. Kompreses izmanto konjunktivīta dziedināšanai.
Sens Altaja ticējums vēsta: „Tas, kurš atradīs zelta sakni, līdz savu dienu beigām būs veiksmīgs un vesels, dzīvos divus gadsimtus.”
Uzmanību: zeltsaknes preparātus nedrīkst lietot cilvēki ar izteiktiem paaugstinātās nervu sistēmas uzbudināmības simptomiem, drudzi un hipertensijas krīzi. Jāuzmanās arī tiem, kam ir veģetatīvā asinsvadu mazspēja, pazemināts asinsspiediens klimaksa laikā, jo var pasliktināties pašsajūta un rasties galvassāpes, uzbudinājums, bezmiegs.Nav komentāru
Komentēt
Jaunākie ieraksti
-
Kliņģerīte
10. feb. 2018 -
Veselīgā dārza velte - ķirbis
25. nov. 2017 -
Amarantos – mūžīgais zieds
8. nov. 2017 -
Ķimenes
17. sep. 2017 -
Mārdadzis
11. aug. 2017 -
Inulīns
5. aug. 2017 -
Zeltsakne
1. aug. 2017